• barmnsk

אז מה אנחנו באמת עושים כל היום? תחומי אחריות של מנהלי/ות קהילות דיגיטליות


שאלה: מהם תחומי האחריות של מנהלי/ות קהילות דיגיטליות? תשובה: זה תלוי.

תשובה ארוכה יותר: תחומי האחריות של מנהלי/ות קהילות דיגיטליות הם נגזרת ישירה של זהות הקהילה, המטרות שלה, אופי המרחבים בהם הקהילה מתקיימת והכי חשוב: של אופי חברי/ות הקהילה שמעצבים אותה ולוקחים בה חלק יומיומי. זה אומר בפועל שלכל קהילה יש סדר עדיפויות אחר, תעדוף משימתי מורכב ואישי מותאם שכל מטרתו היא להגשים את ההצהרה הקהילתית - אותה התכנסות משמעותית, התשובה לשאלה "מה באנו לעשות בעולם?". ובכל זאת, למרות העבודה שתעדוף משימתי וסדר יום ניהולי הם ספציפיים כל כך, הרכבתי מפה של כמה משימות מרכזיות שכיחות שמנהלי/ות קהילות דיגיטליות רבים מתמודדים איתם בעידן שלנו.

מפה כזאת עוזרת לנו לחלק תפקידים ותחומי אחריות בתוך צוות ניהול הקהילה שלנו, לייצר מעקב אחר ההתקדמות המשימתית שלנו בכל נושא ונושא בפועל ולחלק את המשאבים שלנו בצורה הכי אידיאלית שנצליח. באופן טבעי, לא תמיד יש לנו את כל המשאבים להם אנחנו זקוקים כדי להעניק טיפול מקיף לכל תחומי האחריות שלנו כצוות ניהול קהילה. תעדוף משימתי הוא שם המשחק שלנו, זה שמכתיב במה נטפל קודם: איך נדע האם נכון להשקיע את המשאבים הקהילתיים שלנו ביצירת רצף אירועי קהילה פנים אל פנים בנושא מסוים, או שדווקא שווה להשיק תכנית מנטורינג שנתית? האם שווה לנו להכשיר חברי/ות קהילה מובילים לכתוב תוכן איכותי בקהילה, או שבמקום כל זה, נקיים הרצאה חינמית קהילתית? אבל אם לא נוכל לעשות את הכל - על מה חשוב שלא נוותר? פיצוח תעדוף משימתי מחזיר אותנו לנקודת ההתחלה. הנקודה בה אנחנו שואלים את עצמנו (כצוות ניהול קהילה וכקהילה יחדיו), את השאלות הפשוטות והחשובות ביותר סביבן אנחנו צריכים להתמקד: *מי אנחנו? * מה המטרות הקהילתיות שלנו? * מה הקהילה באה לעשות בעולם? * איזה ערך מוביל מייצרת הקהילה עבור החברים/ות בה? * אילו מטרות מיידיות עומדות לפנינו בכל הקשור להגשמת חזון הקהילה? לכל קהילה יהיו תשובות אחרות לחלוטין לשאלות האלו. כל קהילה תוליד מתוך עצמה עוד שאלות משלימות, שעולות מתוך האג'נדה שלה ומבטאות את סדר העדיפויות המשימתי שלה. אנחנו, כצוות ניהול קהילה - צריכים לבחור היכן לתת את הדגש. על אילו משימות לא נוכל לוותר? אילו תחומי אחריות נהיה חייבים לקחת על עצמנו - הצוות הרשמי שמנהל את הקהילה, ואילו תחומי אחריות נוכל להעביר הלאה, לקבוצת הגרעין הקשה שלנו (אותם חברי/ות קהילה מגובשים שמאמינים בקהילה ועוזרים לנו לנהל אותה מהשטח). אילו משימות מכתיבות את סדר היום הקהילתי שלנו?

*קהילות מבוססות למידה למשל, זקוקות לרזולוציות מעמיקות יותר של תיעוד, ניהול והנגשת ידע פנים קהילתי חזרה לקהילה. אם חברי/ות הקהילה לא יוכלו לגשת בקלות לתוכן שהקהילה צברה ופיתחה בתוכה, הם לא יוכלו ללמוד ולהתפתח בעזרתה ברמה יומיומית - מה שאומר שלא הצלחנו להגשים את האני מאמין שלנו. בקהילות מסוג זה צוות ניהול הקהילה חייב לעסוק כל הזמן במעגליות התוכן בקהילה ובהבדל בין מידע לידע. *קהילות שמוקדשות לקידום מטרות חברתיות חייבות לייצר שכבת הובלה מעורבת מהשטח מצד חברי/ות הקהילה עצמם, כזאת שתלווה את צוות ניהול הקהילה ותשלים אותו בצורה הרמונית. סביב מטרות חברתיות חשוב לייצר מעגלי פידבק ותהודה לעשייה, כדי לא לדבר על אידיאל אבל בפועל, לא להגשים אותו. צוותי ניהול קהילה בקהילות מסוג זה ישקיעו משאבים רבים בבניית והכשרת אותו צוות גרעין קשה לאורן זמן. *קהילות פנים ארגוניות שמטרתן לייצר מרחב יצירה ושיתופי פעולה עבור העובדים/ות בחברה צריכות להגדיר כל הזמן הזדמנויות חדשות למעורבות ויזמות ארגונית. עובדי/ות הארגון צריכים להבין בצורה ברורה באילו תכניות הם יכולים להשתתף כדי לקחת חלק, עם מי כדאי להם להתייעץ בארגון על נושאים כמו מנהיגות, יזמות ופיתוח חדשנות (טכנולוגית וחברתית כאחת) ומהם גבולות הגזרה של ההשפעה שלהם. צוותי ניהול קהילה בקהילות מסוג זה ישקיעו משאבים רבים בכתיבת הסיפור הקהילתי שעוסק במעורבות (מה אפשר לעשות בקהילה, איך אפשר להשפיע על הארגון מתוך הקהילה, אילו הזדמנויות הארגון מציע לעובדים/ות שרוצים לקחת חלק מעורב יותר) ולייצר ערוצי השפעה חדשים שיהיו נגישים וברורים לכל חברי/ות הקהילה עצמם. לכל סוג קהילה יש מדרג חשיבות אחר של משימות ותחומי אחריות בניהול שוטף. החוכמה היא למצוא את המדרג שמתאים לנו, לחלק את תחומי האחריות היומיומיים שלנו כצוות ניהול קהילה בין הפרסונות המרכיבות את הצוות - ולבנות תכנית שנתית חכמה שתעזור לנו להתקדם שלב אחר שלב אל עבר מטרת-העל הקהילתית שלנו.

420 views0 comments

©1991 by Bar Umansky