• barmnsk

חדשנות היא יצירת מרחב

Updated: May 21, 2019
בצער רב וביגון לא קודר אני מודיעה על פטירתה של מילת הבאזז האהובה עלינו, "חדשנות". הגיע הזמן להגיד את זה - אין דבר ולא חצי דבר שרלוונטי במילה הזאת, שהפכה בלויה, חסרת רלוונטיות ואנכרוניסטית מתמיד בשנת 2017 שבאה עלינו לטובה. ועכשיו ברצינות - זה מה שקורה כאשר אנו מפשיטים, מפשטים ומרוקנים מילה בעלת משמעות עצומה מכל תוכן. השימוש במילות באזז שכאלו מותירות אותנו ללא מושגים ממשיים, אותנטיים וחיים לתיאור מוצרים, סביבות, קהילות וחוויות פורצות-דרך. זהו לא מניפסט האשמה כפי שאני מעוניינת להגדיר באופן אישי מהי חדשנות בשבילי, בעולם ניהול הקהילות. חדשנות בשבילי היא יצירת מרחב. במסה הפמיניסטית המפורסמת שלה "חדר משלך", שראתה אור בשנת 1929, הפכה ורג'יניה וולף למסאית וסופרת פורצת-דרך אמיתית. וולף מדברת על שני גורמים אשר יוכלו לשחרר אישה לחופשי ולאפשר לה ליצור: חדר משלה והכנסה קבועה. כל מילה ומילה שכתבה האישה הגאונה הזו ראויה להיקרא "חדשנית", אך אני בוחרת להתמקד בגורם החדר כגורם מרכזי בפיצוח מושג החדשנות, כפי שאני רואה אותו בראי קהילות מתפתחות בשנת 2017. וולף מדברת על חלל. מרחב בטוח בו אישה תוכל לחלום ולהגשים. היא מדברת עליו במספר מישורים ומימדים: על המישור הפיזי, השימושי מזוויתו הפרקטית של חדר, ועל המישור הרוחני, המתייחס לעובדה כי לאישה קיים מרחב אינטימי, אישי ומסוגר בו תוכל להוציא את נפשה וליצור ממנה אמנות.

עם כל הטרפת האימתנית המתחוללת בשנים האחרונות, המתעסקת בנראותם של משרדי התאגידים החזקים בעולם, חשוב שלא נשכח מי היה פה קודם. הרבה לפני שמשרדי היי-טק עם תקציב נפוח בחרו להקים לחיים את מרחבי העבודה השונים במשרדים בעזרת צבע, עיצוב וחוויות משתמש מתוחכמות, הייתה זאת ורג'ינה וולף שקבעה כי תחילתה של כל יצירה אמיתית ופרודקטיבית טמונה בחלל העבודה עצמו. לוולף לא הייתה הפריווליגיה לדבר על אסתטיקה - בקושי נתנו לה לדרוך על הדשא באוקספורד. מושגים כמו אסתטיקה של החלל, חווית משתמש ואפורדנס של רהיטים וסביבות, מושגים פופולריים בתרבות העבודה של שנות האלפיים היו וודאי נשמעים לה כמו בבואה פנטסטית ותו לא. כל שהיא רצתה היה חלל מוגן ויבש בו תוכל ליצור. וולף זיקקה תובנה אנושית לכדי רעיון מפרפר ופועם. האחריות על פיתוח בסיס הרעיונות המהפכניים שלה נופלת כעת על כתפינו, כל העוסקים והעוסקות במלאכת החיבור בין טכנולוגיה רלוונטית לגיבוש מנטרות של אחריות חברתית ויצירתיות. אם נמשיך את דרכה של וולף ונעלה קומה אחת למעלה, נוכל לדבר על מורכבות המשימה של יצירת חללים, אונליין ואופליין כאחד. בכדי שאוכל ליצור מרחב רלוונטי לחברי וחברות הקהילה שלי, עליי להכיר אותם, ושאנחנו מדברים על היכרות אין אנחנו מדברים רק על היכרות עם כינויי החיבה שלהם וחיה המתחילה באות הראשונה של שמם. אנו מדברים על היכרות עם הכאבים שלהם, כאינדיווידואלים וכקהילה. כאבים בשבילי הם סך התשוקות, המאווים, המאפיינים והצרכים שלהם הם אינם מקבלים מענה במציאות הנתונה להם כיום. יצירת קהילה היא היכולת לצקת מרחבים בדמותם של חברי וחברות הקהילה שלנו. מרחבים בהם יוכלו לעשות כל דבר אשר יחפצו בו. מרחבים בהם יוכלו לנשום את אותו החמצן או להקליד מחשבות בשכנות זו לזו. חדשנות היא יצירת מרחב מכיוון שהיא מחברת בין בני אדם. היא מאפשרת ארבע או מיליון קירות מתחלפים, גמישים, נזילים וצבעוניים המעניקים משמעות וקונטקסט לעשייה הקהילתית שלנו, כמנהלי קהילה ובני אדם בפרט.

נדמה כי באוקיינוס קפיטליסטי של תרבות מערבית המציעה מיליארד הזדמנויות, מוצרים, פיתוחים, יוזמות ופרויקטים אפשר לחטוף שיכרון מעמקים צרכני עמוק. במדינה הקוראת לעצמה "Start-up Nation" אנו עסוקים בייצרנות, ביצירת יש מאין כמעט אלוהי במקום בפתרון בעיות, בטיפול באקו-סיסטמס שלא פוצחו עד הסוף. חשבו על כמות המוצרים החדשים שייצרו עולמות תוכן עמוסים ומבולגנים לעייפה. חשבו מה היה קורה אם במקום לנסות להמציא את הגלגל, היינו עסוקים בלייצר לו חלל. חדשנות שאינה מתחילה בבריאת העולם, אלא בסידורו וארגונו מחדש. כמנהלת קהילה המכשירה מובילי ומובילות קהילה בתחילת דרכם, היכולת שלי לייצר עבורם חללים בהם יוכלו לגדול ולפעול היא הכרחית. כאשר אני עומדת מולם, תפקידי מובן וברור: לשרטט להם חללים בהם יוכלו לפעול, להפעיל, לחלום ולעבוד. אני יוצרת פלטפורמות, לא יוצקת לתוכן תוכן וזהות. פעמים רבות, סוגיות התוכן שייכות למובילי ומובילות הקהילה שלי. תפקידי הוא להעניק הזדמנות לתוכן אותנטי מהשטח היתכנות להירקם בתוך מרחב מוגן, מאפשר ומכיל. אני מלמדת אותם כיצד בונים זהות קהילתית, לא בונה להם אחת כזאת. איך אוכל לדבר על אותנטיות אם כל העשייה שלי עוסקת...בי? ההבנה כי חוזקתה האמיתית של טכנולוגיה בראי קהילות היא ליצור ולאפשר לחללים לקום מהפכנית בעיניי. הסיבה שאני קמה כל בוקר מהמיטה ומתרגשת מהעובדה שיש לי 13 קהילות לנהל טמונה בעובדה שאני מתרגשת מכל שעתיד להתרחש. להירקם. להתוות. אני חולמת על יצירת חלל בו תוכן וזהות ומשמעות ואג'נדה וחלומות יוכלו להתקיים, From the bottom up ולא להיפך.

אז בפעם הבאה שתרצו להגיד "חדשנות", תחשבו על זה רגע. אולי אתם בכלל מתכוונים לעובדה שאתם מעוניינים לייצר חלל. להעניק כלים. לתת מסגרת. לסלול כביש. להדביק גשר. לחבר בני אדם.

#חדשנות #מרחב #דיגיטל #קהילות #חלל #חדרמשלך #ורגיניהוולף

222 views0 comments

©1991 by Bar Umansky