• barmnsk

אלוהים היא מנהלת קהילות

Updated: May 21, 20191998 רגע לפני באג 2000, התקפי חרדה ושגעת ה-tech, בשנת 98' יצא להיט האלקטרו הקאלטי "God is a DJ" של הרכב הדאנס-האוס הבריטי פייתל'ס, והביא עימו בשורה קיומית מהפכנית לתחילת שנות האלפיים: תשכחו כל מה שידעתם על וויטראז'ים של קדושה ותקרות גבוהות מצופות זהב. הכנסיות החדשות של סוף הניינטיז היו מועדוני הענק החשוכים בהם רוקדים אלפים זה לצד זו עד אור הבוקר, ואלוהים היה הדיג'יי. לוחות הברית הם ביטים חדים, ממכרים, שנוצרו בצלמו ובדמותו, הרמיקס. שברירי מציאות קיימים שקיבלו משמעות חדשה מכף ידו. דמיינו את הסנה הבוער, רק על אקסטזי.

This is my church" This is where I heal my hurt It's a natural grace "..Of watching young life shape "God Is A DJ" FAITHLESS

2017 כמעט עשור אחרי הבשורה ההיא על אותה אלוהות אלטרנטיבית שעיצבה את השיח התרבותי-חברתי של כולנו, נדמה כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שאלוהים, מזמן לא דיג'יי. ניטשה אמר שאלוהים מת ושהוא היה בלוויה שלו. האמת? כולנו היינו בה. אלוהים כדיג'יי מת מזמן, ויש את מי להאשים: ITunes, רשתות חברתיות, תוכנות עריכה מוזיקליות פשוטות לתפעול, סמארטפונים והאינטרנט הרגו אותו, שלא לומר צלבו את גופתו בכיכר העיר, צילמו והעלו ישר ל-Youtube. אבל אנחנו לא כאן כדי לבכות על חלב ששפכה הטכנולוגיה. אנחנו כאן יחדיו מביטים בחלקיקי פיקסלים צבעוניים כדי לדבר על העובדה כי אלוהים בשנת 2017 היא מנהלת קהילות.


זאת שהתעוררה את רחבות הענק החליפו מרחבי הסושיאל הדיגיטליים ואת יד האלוהים שבעבר מיקססה את המציאות מחליפה רשת של קשרים, חיבורים ודבק שמייצרת מנהלת הקהילה עבור השותפים והחברים בה תוך יצירת הרמוניה בין פיזיקל לדיגיטל, בין חלל לזמן. כמו מקדש אנכרוניסטי שלא שרד את פגעי הזמן, עמדת הדיג'יי המסורתית המשקיפה על הרחבה של סוף הניינטיז מתפרקת פיזית ורעיונית יחדיו אל מול האידאולוגיה הנוכחית של ניהול קהילה: תחשבו על מנהיגות מעגלית, דו כיוונית, מודולרית. כזאת שנוכחת כל הזמן בהווה, בגובה העיניים. למען ובשביל. יצירת מרחבים בהם א.נשים יכולים לפעול, לחלום, לדבר, לחוות, לבקר ולעמוד זה לצד זו, אונליין ואופליין יחדיו. אם אלוהים כדיג'יי היה מייצר חוויה מושלמת, ארוזה ומוכנה לקהל ממרומי עמדתו, אלוהים כמנהלת קהילות היא יותר כמו בודהה - לא אלוהית, אלא אנושית. משמעות השם "בודהה" בסנסקריט बुद्ध, הוא "זה שהתעורר". אין בתפקיד שלו קדושה, אלא התעוררות אנושית פשוטה מן הכאוס. הוא לא אל ולא בעל כוחות על-טבעיים. פשוט איכפת לו, זה הכל. ניהול קהילה מתעסק בלהיות נוכח, לא בלהיות נחגג. הוא כאן ועכשיו, הוא שואל שאלות. הוא לא יודע את כל התשובות.


לאן ממשיכים מכאן הכמיהה לשייכות בעידן הדיגיטלי הביאה את יקום ה-tech של השנה האחרונה להביא את עולם ניהול הקהילות לנקודת רתיחה משמעותית, גם מחוץ לגבולות הז'אנר ההיי-טקיסטי שכולנו מכירים. אותו מושג, שעד לפני שלוש שנים זכה לתצורה אמורפית ולא ברורה מתחיל לקבל אופי, שם, צורה וטקסטורה יוצאי דופן המגדירים אותו כאחד המקצועות המרתקים והלוהטים ביותר לעשור הקרוב. אני עוסקת וחיה ניהול קהילות הרבה לפני שהיה למקצוע הזה שם, או לפני שהוא היה בכלל למקצוע. אני מתרגשת, בעיקר בגלל שינוי משמעותי במזג האוויר. אנחנו נמצאים על קו התפר, זה שמספר את לידת עולם ניהול הקהילות ואת התפתחותו העתידית המהפכנית, אל תוך סופו של העשור השני לשנות האלפיים. קולגות ואנשי מקצוע רבים מתכנסים כעת סביב המקצוע שבחרתי לי להמשך חיי, וזה מרתק. כולם רוצים לקחת חלק בעיצוב השיח, הדינמיקות והרעיונות שינהיגו את המהפכה.

יש למה לחכות.


156 views0 comments

©1991 by Bar Umansky